Kierownik tematu
Dr Krzysztof Pluta
Cel realizacji zadania
Celem jest przygotowanie linii komórek wątrobowych, które można będzie następnie wykorzystać do budowy testów cytotoksyczności leków, przeszczepów i do konstrukcji biosztucznej wątroby oraz rozwój narzędzi do ilościowych opisów zachowania komórek i do ilościowego opisu barwionych tkanek z zastosowaniem metodologii związanej z komputerową analizą obrazów.
Planowane efekty naukowe i praktyczne
Efektem kontynuowanych badań ma być opracowanie metody cytometrycznej analizy populacji komórek zasiedlających wątrobę ludzką w celu jej późniejszego wykorzystania do ustalenia, odpowiednich dla hepatocytów, warunków hodowli oraz do wzbogacania izolatu wątrobowego w komórki progenitorowe. Ponadto, komórki in vitro poddane będą modyfikacjom genetycznym, których oczekiwanym skutkiem jest poprawienie parametrów charakterystycznych dla komórek parenchymalnych wątroby. Dalekosiężnym planem związanym z realizacją tematu jest wykorzystanie zdobytych doświadczeń w konstrukcji biosztucznej wątroby i testów cytotoksyczności leków.
Efektem kontynuowanych badań nad metodami opisu zachowania komórek będzie powstanie narzędzia wiarygodnej oceny różnic w lokalnym zachowaniu komórek przy punktowej aplikacji inhibitorów ruchu. Takie narzędzie można w dalszej perspektywie przekształcić w narzędzie do wyznaczania wpływu środowiska (podłoża, medium, tp.) na dobrostan komórek w hodowlach in vitro. Natomiast efektem badań nad analizą ilościową barwionych immunohistochemicznie preparatów tkankowych będzie powstanie metodologii analizy wirtualnych slajdów z wybarwionymi jądrami komórkowymi.