Aktualności

O Instytucie

Misja i Władze

HR Excellence

Studia doktoranckie

Szkoły doktorskie

Stopnie naukowe

Działalność naukowa

Oferta Instytutu

MCB

Wydawnictwa

Biblioteka

Centrum Konferencyjne

Użyteczne linki

Pracownicy

Galeria

Dla mediów

Kontakt

Pomoc

Polityka prywatności

Aktualności
home 001 24px kontakt 001 24px  mail 004 24px bip text   

Kierownik tematu

Dr Krzysztof Pluta

Cel realizacji zadania

Celem jest przygotowanie linii komórek wątrobowych, które można będzie następnie wykorzystać do budowy testów cytotoksyczności leków, przeszczepów i do konstrukcji biosztucznej wątroby oraz rozwój narzędzi do ilościowych opisów zachowania komórek i do ilościowego opisu barwionych tkanek z zastosowaniem metodologii związanej z komputerową analizą obrazów.

Planowane efekty naukowe i praktyczne

Efektem kontynuowanych badań ma być opracowanie metody cytometrycznej analizy populacji komórek zasiedlających wątrobę ludzką w celu jej późniejszego wykorzystania do ustalenia, odpowiednich dla hepatocytów, warunków hodowli oraz do wzbogacania izolatu wątrobowego w komórki progenitorowe. Ponadto, komórki in vitro poddane będą modyfikacjom genetycznym, których oczekiwanym skutkiem jest poprawienie parametrów charakterystycznych dla komórek parenchymalnych wątroby. Dalekosiężnym planem związanym z realizacją tematu jest wykorzystanie zdobytych doświadczeń w konstrukcji biosztucznej wątroby i testów cytotoksyczności leków.

Efektem kontynuowanych badań nad metodami opisu zachowania komórek będzie powstanie narzędzia wiarygodnej oceny różnic w lokalnym zachowaniu komórek przy punktowej aplikacji inhibitorów ruchu. Takie narzędzie można w dalszej perspektywie przekształcić w narzędzie do wyznaczania wpływu środowiska (podłoża, medium, tp.) na dobrostan komórek w hodowlach in vitro. Natomiast efektem badań nad analizą ilościową barwionych immunohistochemicznie preparatów tkankowych będzie powstanie metodologii analizy wirtualnych slajdów z wybarwionymi jądrami komórkowymi.

MENU

POWER Och!DOK

HR Excellence


Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Telefon: (+48) 22 592 59 00;
Copyright(c) 2016 IBIB PAN
Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności
Deklaracja dostępności

-->