Aktualności

O Instytucie

Misja i Władze

HR Excellence

Studia doktoranckie

Szkoły doktorskie

Stopnie naukowe

Działalność naukowa

Oferta Instytutu

MCB

Wydawnictwa

Biblioteka

Centrum Konferencyjne

Użyteczne linki

Pracownicy

Galeria

Dla mediów

Kontakt

Pomoc

Polityka prywatności

Tematy statutowe
home 001 24px kontakt 001 24px  mail 004 24px bip text   

Kierownik tematu

Prof. dr hab. inż. Andrzej Chwojnowski

Cel realizacji tematu,

Celem nadrzędnym zadania w prowadzonej tematyce membranowej jest opracowanie membran umożliwiających hodowle komórkowe w celu opracowania bio-sztucznych narządów wspomagających natywne funkcje organizmu, lub zastępujące utracone funkcje organizmu.

Planowane efekty naukowe i praktyczne

Planowanym efektem jest opracowanie dwóch klas membran półprzepuszczalnych:

(1) membran umożliwiających mikro i makro enkapsulację komórek i/lub mikroorganizmów (w tym GMO) przeznaczonych do implantacji i zastępujących utracone funkcje wydzielnicze organizmu (np. produkcja hormonów – wyeliminowanie uciążliwej wieloletniej terapii iniekcyjnej). Opracowywane są mikrokapsułki z polimerów niebiodegradowalnych. Kapsułki te muszą być scharakteryzowane, tzn. musi być określona ich przepuszczalność dla związków o określonych masach molowych co w odróżnieniu od typowych membran półprzepuszczalnych w przypadku mikrokapsułek stanowi poważny problem, który musi zostać rozwiązany. Kolejnym zagadnieniem jest opracowanie nowego materiału, który będzie ulegał częściowej biodegradacji. Membrany półprzepuszczalne wykonane z takiego materiał po wszczepieniu do żywego organizmu powinny zdecydowanie dłużej zachować jednakową przepuszczalność (w odróżnieniu od membran klasycznych) na skutek degradacji jednego ze składników membrany. W ten sposób kompensowany będzie efekt foulingu białkowego, a następnie obrastania implantu tkanką biorcy.

(2) membran płaskich o specjalnie dostosowanej strukturze służących jako podkłady do hodowli komórkowych. Membrany te mogą być wykonywane z membran biodegradowalnych, trwałych jak i z opracowywanych membran ulegających częściowej biodegradacji Posłużą one do hodowli komórkowych (fibroblastów, keratynocytów, komórek nabłonkowych, hepatocytów, chondrocytów, komórek macierzystych). Komórki te są hodowane na opracowywanych membranach częściowo w Pracowni, a częściowo w innych pracownicach i instytutach badawczych (również zagranicznych – Austria, Włochy). Hodowle komórkowe prowadzone bezpośrednio w Pracowni mają służyć do opracowania opatrunków na rozległe, trudno gojące się rany (model bio-sztucznej skóry) oraz do regeneracji chrząstki. Prace nad regeneracją chrząstki prowadzone są we współpracy ze szpitalem klinicznym CMKP w Otwocku i mają na celu opracowanie doskonalszego od obecnie stosowanych sposobu regeneracji chrząstki w stawach, a w szczególności w stawach kolanowych.

MENU

POWER Och!DOK

HR Excellence


Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Telefon: (+48) 22 592 59 00;
Copyright(c) 2016 IBIB PAN
Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności
Deklaracja dostępności

-->