Aktualności

O Instytucie

Misja i Władze

HR Excellence

Studia doktoranckie

Szkoły doktorskie

Stopnie naukowe

Działalność naukowa

Oferta Instytutu

MCB

Wydawnictwa

Biblioteka

Centrum Konferencyjne

Użyteczne linki

Pracownicy

Galeria

Dla mediów

Kontakt

Pomoc

Polityka prywatności

Projekty
home 001 24px kontakt 001 24px  mail 004 24px bip text   

 

2012/05/B/ST7/01162

 

Kierownik projektu: Prof. dr hab. inż. Adam  Liebert

 

Celem projektu jest opracowanie nowej, nieinwazyjnej metodologii oceny map utlenowania kory mózgowej, która może zostać zastosowana w eksperymentach neurofizjologicznych, jak również do oceny niedotlenienia tkanki mózgowej.

Główną hipotezą badawczą jest możliwość topograficznej oceny utlenowania kory mózgowej w trakcie eksperymentów neurofizjologicznych przy wykorzystaniu nowej metodologii bazującej na nowatorskich optoelektronicznych technikach pomiarowych w połączeniu z algorytmami przetwarzania wielokanałowych sygnałów pomiarowych. Metodologia ta zapewni możliwość pomiaru z wysoką rozdzielczością przestrzenną z możliwością dyskryminacji sygnałów pochodzących z mózgu i struktur zewnątrzmózgowych (np. skóra, kości, płyn mózgowo-rdzeniowy).

Realizacja projektu obejmuje główne zagadnienia badawcze:
• Wykorzystanie modulacji częstotliwościowej źródeł światła w celu dyskryminacji sygnałów detekowanych przy różnych odległościach źródło-detektor. W rezultacie takiego kodowania źródeł, możliwe będzie zwiększenie liczby punków pomiarowych dla różnych odległości źródło-detektor (w celu uzyskania map utlenowania na całej powierzchni głowy z dyskryminacją tkanek zewnątrzmózgowych i tkanek kory mózgowej). Modulacja pozwoli również na szybkie i jednoczesne zbieranie danych z wielu kanałów pomiarowych, bez konieczności wykorzystywania sekwencyjnych przełączników optycznych.
• Wykorzystanie źródeł światła o różnej długości fali świetlnej w połączeniu z wyżej wspomnianą modulacją, pozwoli na ilościową ocenę mierzonych zmian koncentracji hemoglobin utlenowanej i zredukowanej w tkance mózgowej.
• Wykorzystanie techniki lock-in (pomiar wartości skutecznej RMS modulowanych sygnałów), pozwoli na istotne zwiększ stosunku sygnału do szumu. W konsekwencji, umożliwi to zwiększenie użytecznych odległości pomiędzy źródłami i detektorami.
• Zastosowanie techniki przetwarzania sygnałów bazującej na filtrowaniu adaptacyjnym pozwoli na określenie map zmian stężeń hemoglobiny dla małych odległości emiter-detektor jako szumu pomiarowego i w konsekwencji zredukowanie zakłóceń w użytecznych mapach utlenowania kory mózgowej zarejestrowanych dla dużych odległości emiter-detektor.

Jako rezultat projektu, zostanie opracowana nowa metodologia i oprzyrządowanie do obrazowania ukrwienia kory mózgowej na całej powierzchni głowy badanej osoby, umożliwiająca:
• otwarcie nowych kierunków eksperymentów neurofizjologicznych, które mogą dotyczyć osób znajdujących się w ruchu (chodzących, biegających, wykonujących różne prace, itp.) czy niekwalifikujących się do badań w funkcjonalnym rezonansie magnetycznym
• ocenę utlenowania kory mózgowej u pacjentów z uszkodzeniami mózgu,
• ciągłą ocenę ukrwienia mózgu, np. w trakcie udarów,
• ocenę ukrwienia kory mózgowej poprzez badanie napływu i klirensu optycznego środka kontrastującego do mózgu, w analogii do pomiarów rezonansem magnetycznym z wykorzystaniem środków kontrastujących,
• opracowanie technik oceny połączeń wewnątrzmózgowych, w analogii do technik bazujących na pomiarach rezonansem magnetycznym.

MENU

POWER Och!DOK

HR Excellence


Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Telefon: (+48) 22 592 59 00;
Copyright(c) 2016 IBIB PAN
Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności
Deklaracja dostępności

-->