Aktualności

O Instytucie

Misja i Władze

HR Excellence

Studia doktoranckie

Szkoły doktorskie

Stopnie naukowe

Działalność naukowa

Oferta Instytutu

MCB

Wydawnictwa

Biblioteka

Centrum Konferencyjne

Użyteczne linki

Pracownicy

Galeria

Dla mediów

Kontakt

Pomoc

Polityka prywatności

Projekty
home 001 24px kontakt 001 24px  mail 004 24px bip text   

 UMO-2011/03/D/ST6/03236

 

Kierownik projektu: dr Norbert Żołek

 

Badania związane z projektem mają na celu opracowanie metod i oprogramowania do analizy wieloparametrowych rozkładów prawdopodobieństw związanych z rozkładami czasów przelotu fotonów przez zadane medium. Ocena parametrów opisujących te rozkłady pozwoli na oszacowanie właściwości optycznych mierzonych struktur, badanych z wykorzystaniem spektroskopii bliskiej podczerwieni.

Prawidłowa ocena bezwzględnych wartości makroskopowych właściwości optycznych, struktur optycznie mętnych oraz objętości penetracji, może pozwolić szerzej wykorzystać pomiary oparte na spektroskopii bliskiej podczerwieni także w diagnostyce medycznej. Dotychczasowe badania wykazały możliwości szerokiego zastosowania nieinwazyjnych metod opartych na promieniowaniu z zakresu światła widzialnego i bliskiej podczerwieni do monitorowania np. poziomu utlenowania mózgu.

Niestety, trudności w ocenie bezwzględnych wartości właściwości optycznych i objętości penetracji promieniowania w badanej strukturze uniemożliwiały, dotychczas szersze zastosowanie tych metod w rutynowej praktyce klinicznej. Z uwagi na dużą złożoność rozchodzenia się światła w strukturach tkankowych do analizy wyników pomiarów potrzebne są złożone modele teoretyczne. Jednym z najdokładniejszych jest metoda Monte carlo. Niestety metoda, w celu uzyskania statystycznie wiarygodnych wyników, wymaga dużej mocy obliczeniowej.

Postęp technologiczny, a szczególnie rozwój kart graficznych ogólnego przeznaczenia (General Purpose Graphics Processing Units) oraz bibliotek oprogramowania (CUDA, OpenCL) umożliwiających wykorzystanie tych kart do równoległych obliczeń numerycznych o bardzo dużej złożoności obliczeniowej, pozwala wykorzystać symulacje Monte Carlo transportu światła w tkankach do oceny właściwości optycznych badanego ośrodka.

W ramach projektu Wnioskodawcy planują opracowanie metod analizy sygnałów i rekonstrukcji makroskopowych właściwości optycznych (jak współczynniki rozpraszania i absorpcji oraz współczynnik anizotropii) pochodzących z pomiarów wykorzystujących spektroskopię bliskiej podczerwieni, przy wykorzystaniu wyników symulacji metodą Monte carlo. Opracowane metody zostaną przetestowane i zweryfikowana na wynikach pomiarów na fantomach numerycznych oraz fizycznych (płynowych i stałych) o właściwościach optycznych zbliżonych do właściwości optycznych tkanek.

MENU

POWER Och!DOK

HR Excellence


Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Telefon: (+48) 22 592 59 00;
Copyright(c) 2016 IBIB PAN
Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności
Deklaracja dostępności

-->