Aktualności

O Instytucie

Misja i Władze

HR Excellence

Studia doktoranckie

Szkoły doktorskie

Stopnie naukowe

Działalność naukowa

Oferta Instytutu

MCB

Wydawnictwa

Biblioteka

Centrum Konferencyjne

Użyteczne linki

Pracownicy

Galeria

Dla mediów

Kontakt

Pomoc

Polityka prywatności

Projekty
home 001 24px kontakt 001 24px  mail 004 24px bip text   

PBS1/B9/13/2012_PL

 

PBS1/B9/13/2012

 

Kierownik projektu: dr hab. inż. Piotr Ładyżyński, prof. nadzw. IBIB PAN

 

Skuteczne stosowanie insulinoterapii u pacjentów z cukrzycą wymaga umiejętności samodzielnego doboru przez chorego dawek insuliny kompensujących spożywane posiłki. Jest to trudne i czasochłonne, a w niektórych przypadkach wykracza poza możliwości pacjenta.

Celem projektu jest opracowanie systemu automatycznego obliczania odpowiedniej dawki insuliny przy wykorzystaniu głosowego systemu eksperckiego.
Efektywność działania systemu zostanie oceniona w trakcie badań klinicznych z udziałem grupy pacjentów chorych na cukrzycę typu 1 w szerokim zakresie wiekowym (od kilkuletnich dzieci po osoby pełnoletnie). Stopień wyrównania metabolicznego pacjentów oceniany będzie na podstawie wyników ciągłego monitorowania stężenia glukozy.
Proponowana, prosta głosowa metoda wprowadzania danych może zrewolucjonizować klasyczne stosowanie intensywnego leczenia insuliną.
Konsorcjum realizujące projekt składa się z placówki badawczej PAN, dwóch placówek medycznych i dwóch firm, mających odpowiednią wiedzę i doświadczenie.
Wdrożenie systemu po zakończeniu realizacji projektu powinno doprowadzić do stabilizacji glikemii przyczyniając się do lepszej kontroli metabolicznej a w konsekwencji do prewencji późnych powikłań cukrzycy, przynosząc wymierne efekty medyczne, społeczne i ekonomiczne.
Projekt jest finansowany ze środków Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Opracowany system ma za zadanie wyznaczanie wartości odżywczej posiłku oraz równoważącej jego spożycie dawki insuliny na podstawie słownego opisu posiłku. Słowny opis posiłku wypowiadany niesformalizowanym tekstem do smartfona rejestrowany jest w formie cyfrowej i przekazywany jest do serwera rozpoznawania mowy, który przekształca go na odpowiadający mu tekst pisany a następnie tekst ten przekazywany jest do serwera analizy tekstu, który wyznacza wartość odżywczą posiłku (zawartość białka, węglowodanów i tłuszczu). Następnie serwer wyliczania dawki insuliny wyznacza dawkę równoważącą spożywany posiłek i przekazuje te dane pacjentowi. Następnie wynik prezentowany jest w formie tekstowej lub graficznej. Serwery systemu ViceDiab funkcjonują na bazie infarstruktury klastra obliczeniowo-aplikacyjnego IBIB PAN i są obecnie wykorzystywane w testach klinicznych systemu, w których biorą udział pacjenci z cukrzycą typu 1 leczeni w warunkach szpitalnych i ambulatoryjnych.

MENU

POWER Och!DOK

HR Excellence


Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Telefon: (+48) 22 592 59 00;
Copyright(c) 2016 IBIB PAN
Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności
Deklaracja dostępności

-->