Aktualności

O Instytucie

Misja i Władze

HR Excellence

Studia doktoranckie

Szkoły doktorskie

Stopnie naukowe

Działalność naukowa

Oferta Instytutu

MCB

Wydawnictwa

Biblioteka

Centrum Konferencyjne

Użyteczne linki

Pracownicy

Galeria

Dla mediów

Kontakt

Pomoc

Polityka prywatności

Aktualności
home 001 24px kontakt 001 24px  mail 004 24px bip text   

Kierownik tematu

Prof. dr hab. inż. Ewa Zalewska

Cel realizacji tematu

Celem naukowym jest poszerzenie wiedzy o strukturze i funkcjach układu nerwowego w normie i patologii. Celem praktycznym jest zastosowanie tej wiedzy do opracowania procedur badawczych poszerzających możliwości diagnostyczne badań strukturalnych i funkcjonalnych układu nerwowego.

Planowane efekty naukowe i praktyczne

Zintegrowane badania struktury i funkcji w układzie nerwowym mają na celu badanie zależności poprzez identyfikację aktywowanych struktur zaangażowanych w wykonywanie zadań, odpowiedzi na bodźce, lub też badanie zmian funkcjonalnych i czynnościowych związanych ze zmianami strukturalnymi, a także współdziałania odrębnych topolokalizacyjnie generatorów czynności bioelektrycznej i procesów przesyłu i przetwarzania informacji. Metody obrazowania w obrębie układu nerwowego umożliwiają pomiary wolumetryczne oraz ilościową ocenę ukrwienia i utlenowania poszczególnych struktur. Metody topolokalizacyjne w badaniach czynności bioelektrycznej pozwalają na lokalizację źródła sygnału i poznanie kierunków jego propagacji. Z zastosowaniem tych metod możliwe będzie również badanie złożonych funkcji poznawczych, pamięci oraz zaburzeń poznawczych niemających podłoża neuroanatomicznego.

Wyniki badań przyczynią się do poszerzenia wiedzy o zależnościach struktury, funkcji i czynności bioelektrycznej w układzie nerwowym, rozwoju metod ujawniania zmian funkcjonalnych i czynnościowych przed wystąpieniem objawów klinicznych, co może być wykorzystywane w diagnostyce wczesnych zmian neurodegeneracyjnych, a także monitorowaniu postępu tych procesów. Spodziewamy się, że zintegrowana ocena wolumetryczna, ocena ukrwienia i utlenowania oraz czynności bioelektrycznej pozwoli na ustalenie zależności tych zmian. Analiza zmian zachodzących wskutek terapii farmakologicznej umożliwi ocenę reakcji na podawane leki lub procesów regeneracji. Ocena zmian neuroplastycznych oraz związanych z nimi specyficznych wzorców aktywności mięśniowej może być przydatna w rehabilitacji.

Efektem praktycznym badań będzie opracowanie procedur poszerzających możliwości diagnostyczne badań strukturalnych, funkcjonalnych i czynnościowych układu nerwowego.

MENU

POWER Och!DOK

HR Excellence


Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Telefon: (+48) 22 592 59 00;
Copyright(c) 2016 IBIB PAN
Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności
Deklaracja dostępności

-->