Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN, Warszawa
poszukuje doktoranta – stypendystę
do projektu NCN
„Optymalizacja stężenia dwuwęglanów w płynie dializacyjnym podczas hemodializy
z wykorzystaniem modelowania matematycznego”
Wymagania: Zgodne z „regulaminem przyznawania stypendiów naukowych dla młodych naukowców w projektach badawczych oraz regulaminem przyznawania stypendiów naukowych dla młodych naukowców w ramach projektu OPUS finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki”, do konkursu mogą przystąpić osoby, które odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym:
- uzyskały tytuł magistra (w dziedzinie) nauk technicznych, fizycznych, matematycznych, chemicznych
- posiadają doświadczenie w zastosowaniach równań różniczkowych zwyczajnych, metodach numerycznych,
- posiadają znajomość problemów modelowania matematycznego w zastosowaniach medycznych lub biologicznych
- posiadają dobrą znajomość języka angielskiego,
Tematyka badawcza:
Około 2 milionów ludzi na świecie korzysta z rutynowych zabiegów hemodializy, przeprowadzanych trzy razy w tygodniu, aby utrzymać się przy życiu. Te zabiegi, prowadzone na pacjentach z niewydolnością nerek, pozwalają na podawanie bufora dwuwęglanowego w roztworze dializacyjnym w celu utrzymania właściwego pH płynów ustrojowych pacjentów; jednak optymalna ilość i metoda przepisywania stężenia dwuwęglanów w roztworze dializacyjnym nie są wystarczająco opracowane.
Głównym celem projektu jest zbadanie możliwych nowych podejść do optymalizacji ilości i metody przepisywania stężenia dwuwęglanów w roztworze dializacyjnym w celu lepszej kontroli pH płynów ustrojowych w terapii hemodializacyjnej przy wykorzystaniu modelu matematycznego.
W ramach projektu powstanie rozbudowany model równowagi kwasowo-zasadowej i biochemii dwuwęglanów w krwi i całym organizmie pacjentów z niewydolnością nerek leczonych hemodializami. Model jest złożony i wymaga znajomości chemii, opisu procesów transportu w zjawiskach biomedycznych, matematyki i metod numerycznych. Opracowany model będzie skonfrontowany z danymi klinicznymi zebranymi u pacjentów hemodializowanych. Porównanie przewidywań modelu z danymi klinicznymi pozwoli z kolei na estymację parametrów fizjologicznych i propozycję nowych metod podawania dwuwęglanów. Powstały zintegrowany model będzie mógł być zastosowany w innych dziedzinach inżynierii biomedycznej i jej zastosowań w medycynie, mechanicznej wentylacji płuc i pozaustrojowym usuwaniu dwutlenku węgla, oraz przyczynić się
do stworzenia wirtualnej fizjologii człowieka do celów medycznych.
Opis zadań:
Po zapoznaniu się z problemami utrzymywania równowagi kwasowo-zasadowej u pacjentów hemodializowanych, doktorant opracuje model matematyczny w oparciu o wcześniejsze próby modelowania tych zjawisk, napisze kod komputerowy do numerycznego rozwiązywania równań modelu, i zastosuje go badań symulacyjnych różnych warunków dializy i stanu pacjenta w oparciu o istniejące dane kliniczne, aby zaproponować nową metodę podawania dwuwęglanów w czasie zabiegu hemodializy. Ta metoda zostanie przebadana w warunkach klinicznych jako część projektu.
Typ konkursu : NCN - OPUS
Termin składania ofert: 10 stycznia 2019, godz. 12:00;
Warunki zatrudnienia: Stypendium w wysokości 4500 PLN przyznane na okres 36 miesięcy, oraz stypendium według aktualnych warunków IBIB PAN na kolejne 12 miesięcy.
Dodatkowe informacje:
Procedura rekrutacji odbywa się w oparciu o postanowienia „Regulaminu
przyznawania stypendiów naukowych dla młodych naukowców w projektach badawczych”
pkt 1-15 (Załącznik do uchwały Rady NCN 50/2013 z dnia 3 czerwca 2013 r.) i Regulamin Studiów doktoranckich iBIB PAN.
Dodatkowych informacji o projekcie udziela prof. dr hab. Jacek Waniewski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , a w sprawach administracyjnych Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi z dniem: 20 stycznia 2019 roku
Wymagane dokumenty (również w wersji angielskiej z wyjątkiem kopii oficjalnych dokumentów):
(a) podanie o przyjęcie na studia I list motywacyjny:
(b) życiorys:
(c) kopię dyplomu magistra:
(d) list od opiekuna naukowego w projekcie, dr John Kenneth Leypoldt (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), o wstępnym zaakceptowaniu kandydata pod warunkiem przyjęcia na studia doktoranckie;
(e) opinię opiekuna pracy magisterskiej lub innego pracownika naukowego
(f) spis wykładów w czasie studiów wraz z ocenami;
(d) informację kontaktową z adresem e-mail I numerem telefonu;
(g) dodatkowe informacje o kandydacie związane z rekrutacją na studia.
Forma składania ofert: Dokumenty należy składać do Działu kadr IBIB PAN (ul. Ks. Trojdena 4,
02-109 Warszawa pok. 703) oraz ich wersję elektroniczną przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .