Aktualności

O Instytucie

Misja i Władze

HR Excellence

Studia doktoranckie

Szkoły doktorskie

Stopnie naukowe

Działalność naukowa

Oferta Instytutu

MCB

Wydawnictwa

Biblioteka

Centrum Konferencyjne

Użyteczne linki

Pracownicy

Galeria

Dla mediów

Kontakt

Pomoc

Polityka prywatności

Aktualności
home 001 24px kontakt 001 24px  mail 004 24px bip text   

Kierownik tematu

Prof. dr hab. inż. Ewa Zalewska

Cel realizacji tematu

Poszerzenie podstawowej wiedzy o fizjologii i patologii układu sterowania ruchem dla zastosowań w badaniach przedklinicznych oraz procesach przetwarzania informacji w układzie nerwowo-mięśniowym. Opracowanie metod wspomagania autogenicznych procesów naprawczych indukowanych w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym w następstwie uszkodzenia.

Planowane efekty naukowe i praktyczne

Zakończono etap badań udziału układu serotoninowego w sterowaniu mięśniami w ruchu lokomocyjnym i wpływu terapii riluzole na czynność mięśni w ruchu lokomocyjnym po uszkodzeniu nerwu obwodowego. Uzyskane wyniki wnoszą nowe wartości poznawcze dotyczące udziału receptorów 5-HT2 i 5-HT7 oraz udziału pętli proprioceptywnego sprzężenia zwrotnego w procesie generacji sterowań.

Planowane jest wykonanie badań eksperymentalnych z użyciem antagonistów wybranych receptorów serotoninowych u zwierząt nieoperowanych i wykonanie analizy szeregów czasowych reprezentujących sterowania mięśniami, które są niezbędne dla weryfikacji wniosków wynikających z już przeprowadzonych badań. Wyniki umożliwią poszerzenie wiedzy o algorytmie wzajemnych oddziaływań sieci neuronowych rdzenia kręgowego sterujących mięśniami antagonistycznymi kończyn dolnych w ruchu lokomocyjnym i wnioskowanie o mechanizmach upośledzenia sterowania po uszkodzeniach rdzenia kręgowego oraz uszkodzeniach nerwów obwodowych, ułatwią planowanie terapii farmakologicznych ograniczających procesy degeneracyjne spowodowane uszkodzeniami rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych oraz wspomagających skuteczność nie farmakologicznych metod „naprawczych”.

Badania doświadczalne mechanizmów rytmicznej impulsacji motoneuronów będą prowadzone przy współpracy z Koç University (Stambuł), będą dotyczyły głównie zjawisk hamowania o krótkiej latencji, w tym hamowania nierecyprokalnego, które dotychczas nie było badane w pojedynczych moto­neuronach człowieka. Przy interpretacji uzyskanych wyników pomocne będą badania symulacyjne prowadzone w oparciu o własny model czynnościowy motoneuronu. Za pomocą symulacji komputerowych przeprowadzone zostanie studium wykrywalności synchronizacji między motoneuronami, wywołanej przez wspólne wejście synaptyczne z przewagą pobudzeń lub hamowań.

Kontynuowane będą prace mające na celu opracowanie metody oceny średnicy włókna mięśniowego na podstawie analizy jego potencjału czynnościowego. Wyniki tych badań mogą mieć istotne znaczenie praktyczne - uzyskanie na podstawie badania czynnościowego informacji o średnicy włókna dostępnej na podstawie biopsji.

MENU

POWER Och!DOK

HR Excellence


Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Telefon: (+48) 22 592 59 00;
Copyright(c) 2016 IBIB PAN
Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności
Deklaracja dostępności

-->