Aktualności

O Instytucie

Misja i Władze

HR Excellence

Studia doktoranckie

Szkoły doktorskie

Stopnie naukowe

Działalność naukowa

Oferta Instytutu

MCB

Wydawnictwa

Biblioteka

Centrum Konferencyjne

Użyteczne linki

Pracownicy

Galeria

Dla mediów

Kontakt

Pomoc

Polityka prywatności

Aktualności
home 001 24px kontakt 001 24px  mail 004 24px bip text   

Tematy statutowe IBIB PAN

TEMAT: Nanobiosystemy do regulacji procesów biologicznych dla celów terapeutycznych

Kierownik tematu: prof. dr hab. inż. Ludomira Granicka, (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

W prowadzonych badaniach stosuje się i rozwija nowoczesne techniki inżynierii nanobiomateriałowej w systemach regulacji procesów biologicznych dla wspomagania lub zastępowania funkcji tkanek lub narządów albo działania przeciwnowotworowego.
Prace są realizowane w aspektach:
a) konstrukcji ukierunkowanych systemów dostarczania czynników terapeutycznych lub przeciwnowotworowych;
b) projektowania układów zbudowanych z nanoelementów o działaniu bakteriostatycznym do współpracy z komórkami eukariotycznymi;
c) zastosowania nanobiomateriałów w układach do wspomagania ukierunkowanego wzrostu komórek eukariotycznych.

 

TEMAT: Ilościowe metody badań biomedycznych z wykorzystaniem techniki jądrowego rezonansu maganetycznego

Kierownik: Dr hab. inż. Piotr Bogorodzki, Prof. nadzw. (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)


CNS Lab to pierwszy w Polsce ośrodek naukowo-medyczny, umożliwiający prowadzenie badań z wykorzystaniem techniki spektroskopii rezonansu magnetycznego z hiperpolaryzacją.
Wielowymiarowa spektroskopia NMR należy do jednej z najważniejszych technik obrazowych w diagnostyce medycznej. Jednakże, w wielu zagadnieniach naukowych i klinicznych takich jak np. monitorowanie dynamiki szybkich procesów czy pomiary niskich stężeń atomowych‚ in vitro i in vivo zastosowanie NMR staje się niemożliwe ze względu na zbyt małą czułość. Badania prowadzone w CNS Lab dotyczą poznawania mechanizmów indukowania i utrzymywania wysokich stopni polaryzacji spinowej zwanej hiperpolaryzacją. Hiperpolaryzacja próbek stałych (13C, 29Si) pozwala na wzmocnienie ich sygnału NMR nawet o cztery rzędy wielkości. W CNS Lab istnieje możliwość realizacji badań rozwojowych i przemysłowych obejmujących choroby: nowotworowe, neurodegeneracyjne i otępienne, sercowo-naczyniowe oraz metaboliczne.

TEMAT: Zastosowania modelowania matematycznego w fizjologii i badaniach klinicznych


Kierownik tematu: Dr hab. Jan Poleszczuk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)


Wspomaganie terapią dializacyjną pacjentów z niewydolnością nerek wymaga stosowania modeli matematycznych umożliwiających optymalizację terapii i interpretację towarzyszących jej powikłań. Procesy transportu substancji, mechanizmy regulacji ciśnienia krwi oraz metabolizm mineralny u pacjentów poddawanych hemodializie, czy badanie zmian w transporcie tkankowym utrudniających odwadnianie pacjentów na dializie otrzewnowej, to przykłady zagadnień, które analizujemy metodami modelowania i bioinformatyki.

TEMAT: Diagnostyka i wspomaganie terapii chorób metabolicznych


Kierownik tematu: Prof. dr hab. inż. Piotr Ładyżyński, (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Choroby metaboliczne prowadzą do zaburzeń metabolizmu białek, węglowodanów lub tłuszczów.
Celem prowadzonych badań jest opracowanie metod i systemów do badania patofizjologii oraz efektywnego wspomagania diagnostyki i leczenia chorób metabolicznych, np. cukrzycy, z wykorzystaniem technologii pomiarowych, teleinformatycznych oraz hybrydowych/ biotechnicznych.

TEMAT: Systemy do diagnostyki, wspomagania lub zastępowania funkcji serca i układu oddechowego


Kierownik tematu: Prof. dr hab. inż. Marek Darowski (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.); dr inż. Krzysztof Zieliński (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)


Starzenie się społeczeństw i związany z tym wzrost zapadalności na choroby płuc i krążenia to poważny problemem medyczny w wielu krajach. Interakcje między układami krążenia i oddychania, zarówno pod względem mechanicznym jak i w kwestiach związanych z wymianą, transportem i przemianą gazów są złożone. Prowadzone badania mają na celu opracowanie modelu sztucznego pacjenta oddechowo-krążeniowego, który stanie się narzędziem pozwalającym na dogłębną analizę współistnienia chorób obejmujących układ oddechowy i układ krążenia.

TEMAT: Metody optoelektroniczne w badaniach mózgu


Kierownik tematu: Prof. dr hab. inż. Adam Liebert (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.); dr hab. inż Piotr Sawosz (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Prowadzone badania mają na celu opracowanie nowych metod i optoelektronicznych urządzeń pomiarowych pozwalających na ocenę zmian utlenowania obszarów mózgu poddawanych stymulacji funkcjonalnej. Badania dotyczą także oceny ukrwienia tkanki mózgowej z wykorzystaniem monitorowania napływu wstrzykiwanego dożylnie optycznego środka kontrastującego. Nowe metody pomiarowe mogą pozwolić na przyłóżkowe monitorowanie ukrwienia i utlenowania mózgu u pacjentów z pourazowymi uszkodzeniami tkanki mózgowej oraz w przebiegu leczenia udaru mózgu.

TEMAT: Mikrobiosystemy do diagnostyki i terapii spersonalizowanej


Kierownik tematu: Prof. dr hab. inż. Dorota G. Pijanowska, (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)


Najnowsze badania nad doborem terapii opierają się na analizie lekooporności określonych komórek. Prowadzone badania dotyczą hodowli komórek wątrobowych, w których problemem jest szybkie odróżnicowanie hepatocytów prawidłowych in vitro, związane z utratą ich specyficznych funkcji. Opracowano metody oceny stanu hepatocytów różnego pochodzenia, w tym modyfikowanych genetycznie z przywróconymi funkcjami. Badania obejmują ocenę zmian morfologicznych komórek w tym cyfrową analizę obrazów mikroskopowych i badanie zdolności detoksyfikacji amoniaku z wykorzystaniem mikroukładów typu lab-on-a chip do oznaczeń wybranych metabolitów, np. mocznika.

TEMAT: Makro, mikro i nanomembrany polimerowe w eksperymentalnych systemach regulacji i wspomagania procesów fizjologicznych


Kierownik tematu: Dr hab. inż. Dorota Lewińska, prof. instytutu, (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

Otrzymywanie i modyfikowanie włóknin z polimerów syntetycznych wytwarzanych  w polu elektrostatycznym. 

Otrzymywanie  i badanie struktury i właściwości częściowo degradowalnych membran półprzepuszczalnych.

MENU

POWER Och!DOK

HR Excellence


Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, ul. Ks. Trojdena 4, 02-109 Warszawa
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Telefon: (+48) 22 592 59 00;
Copyright(c) 2016 IBIB PAN
Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności
Deklaracja dostępności

-->